6 Mayıs 2019 Anma Programı - Basın Bildirisi

 • 1
 • 10
 • 11
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9


  BASIN BİLDİRİSİ - 6 Mayıs 2019

  “Tam Bağımsız Türkiye” mücadelesinin kahramanları, 47 yıldır her 6 Mayıs’ta yeniden doğuyorlar…

  Değerli Basın emekçileri! Değerli yurtseverler!

  Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan arkadaşlarımızı bu yıl, öldürülmelerinin 47’ıncı,   mensubu ve önderleri oldukları 68 Devrimci Gençlik Hareketi’nin 51’inci yılında saygı, sevgi ve özlemle anmak için bu kutlu ve şanlı alanda toplanmış bulunuyoruz.

  Deniz’ler; ABD Emperyalizminin gerçek düşmanımız olduğu gerçeğini; bunu ancak bugünlerde farkedebilenlerin aksine; ta 1960larda saptayarak, Amerikan 6. Filosu Bahriyelilerini  51 yıl önce, 1968lerde işte tam burada denize döken yiğitler olarak, artık Türk Ulusunun “Milli Kahramanları”dırlar.

  47 yıl sonra Türk halkının ezici çoğunluğu  bugün;                            

  “Bir çocuğumuz olmalı/Adı Deniz olmalı” türküsüne kulak veriyor. Bugünün Türkiye’sinde Deniz adı verilenler  sayılamayacak kadar çokturlar.

  47 yıl sonra bugün; Türkiye’de  Amerikan Emperyalizmine karşıtlık oranının yüzde 90’ları geçtiğini  bizzat Amerikalı Yöneticiler söylüyor.

  47 yıl sonra Amerikan Emperyalizmi ve müttefikleri ile işbirlikçileri Ortadoğu’da yeniliyorlar. Yenilgiyi önlemek için giderek saldırganlaşıyorlar…                                       

  2008’lere kadar  meydanlarda işittiğimiz, “Ben Büyük Ortadoğu Projesi’nin Eşbaşkanlarından biriyim”  övünmesini 11 yıldır duyamıyoruz…Türkiye’de artık Amerikancılıkla övünülemiyor. Sözün kısası, ABD Türkiye’de kaybediyor.

  47 yıl önce Deniz Gezmiş ve Mahir Çayan Mahkemelerdeki savunmalarında;                                          

  “Mustafa Kemal’in 1919’da kaldırdığı Bağımsızlık Bayrağını bugün biz devrimciler taşıyoruz” demişlerdi. Şimdi, bir zamanlar bu bayrağı kirletenler bile o bayrağın gölgesine sığınma zorunluluğu  duyuyorlar. Demek ki Deniz’ler ölmemişler, gerçekte yok edilememişler, yaşıyorlar…

  Devrimciler, düşünceleri ve eylemleriyle yaşarlar. Bizler her zaman, her anma eylemimizde “Devrimciler ölümsüzdür” derken işte bunu anlatıyoruz.

  Değerli Basın emekçileri! Değerli yurtseverler!

  Amerikan emperyalizmine karşı mücadelede şehit olan arkadaşlarımızı andığımız bugünkü Türkiye; 17 yıldır iktidar koltuklarında oturanlar tarafından demokratik seçimlerde artık kazanamayınca, oyunun kurallarını değiştirmeye yelteniyor; amiyane deyimiyle  “saymeyoz(!)” diyerek seçimleri yenilemeye kalkışıyor. Ulufe dağıtarak seçim kazanmayı sağlayan kaynaklar kuruyup seçimleri kaybetme seçeneği ortaya çıkınca demokrasi maskesi de eğreti durduğu yüzlerden birer birer düşmeye başlıyor. Çünkü Amerikancı sömürü sisteminin ekonomisinde  dünya çapında çok büyük yangınlar var. Aynı sisteme bağlı Türkiye’de daha fazlası var.

  Ortadoğu’nun parçalanmasının önünde engel olarak gördükleri ve artık yönetemedikleri Türkiye’yi öncelikle zayıflatıp, parçalama hedeflerinin öncelik, hatta ivedilik kazandığı ortadadır. Ortadoğu’da yenilmekte olan ABD-İsrail cephesi, burada çareyi Suriye’de savaşı tırmandırmakta ve güney sınırlarımızda egemenlik kurmakta görüyorlar. Suriye ile dostları Rusya ve İran bu saldırganlığa pabuç bırakmıyor, ancak Türkiye başlangıçta yaptığı stratejik hatayı düzeltmiyor ve    ısrar ederek kazanacağı yerde kaybetme riskiyle yüz yüze geliyor. Türkiye, özetle geç kalıyor. Bu durum, “Çatışan iki güç arasında Abdülhamitçilik oynama” oyunu ile bağımsız dış siyaset yürüttüğünü sananların manevra alanını iyice daraltıyor.

  O, son yerel seçimlerde yaşadığı düş kırıklığını YSK’ na ve diğer kurumlara baskı yaparak kazanç hanesine taşımaya çalışırken,  demokraside esnememesi gereken temel kuralları zorlamayı seçiyor ve özünde bindiği dalı kesiyor .FETÖ-PKK yüzünden kapışmak zorunda kaldığı ABD ile Menbiç ve Suriye üzerinden barışma hayallerinden bir türlü vazgeçmiyor. Bu arada tasfiye ettiği eski arkadaşları ve müttefiklerinin  yeniden siyaset sahnesine çıkışının yollarını bizzat açtığının da  belki farkına varamıyor.

  Ancak şu  da bilinmeli ki; bu koşullarda artık Türkiye’yi  Amerikancılar ve Amerika’ya yaslanmaktan başka bir  yönetim tarzını beceremeyenler kesinlikle yönetemez. Artık Amerika ile birlikte yönetilebilecek ne  bir ekonomi, ne de bir iç ve dış siyaset yönetimi ülkemizde mümkün değildir.

  Bu yol,  “Yurtta ve Dünya’da Barış” yolunu; dış politikada yeni ittifakları ve iç politikada barışın kesinlikle  önünü kesen, ülkemizin önünü bütünüyle tıkayan bir yoldur! Kapalı yollarda zaman kaybetmenin sırası değildir.                        

  Gerçekleri görme ve çabuk karar verme zamanıdır! Türkiye, ulus devletini ve milli varlığını yıkmayı, parçalamayı hedefleyen NATO ve benzeri siyasi-askeri-ekonomik birlikteliklere artık değer vermemeli, onlara dirseğinin en sivri köşesini göstermelidir…

  Ey Türk Milleti!

  Türk Gençliğinin Amerikan 6. Filosu  bahriyelilerini denize döktüğü bu yerde; Emperyalizme karşı Tam Bağımsızlık Mücadelesinde şehit verdiğimiz Üç Kahramanın 47. Ölüm yıldönümlerinde Sizlere  içtenlikle sesleniyoruz!

  Bundan böyle, önüne konan seçim sandıklarında, Türkiye’de Amerikan Emperyalizminin yeniden güç toplamasına ve Yurdumuza, Ulusumuza kötülük edilmesine hizmet edeceklere destek olma!

  Yeni BOP Eşbaşkan adaylarına vb. görevlerle ortaya çıkanlara geçit verme…

  Türkiye’yi artık yeniden; Cumhuriyetin Kurucu İlkelerine,   Tam Bağımsızlığa ve Gerçek bir Demokrasiye taşıyacak; çağı yakalayacak; aşacak, devrimleri sürdürecek olan yeni Mustafa Kemal’ler yönetsin.

  51 yıl önce Deniz Gezmiş’lerin kaldırdığı “Tam Bağımsız ve Gerçekten Demokratik Türkiye” bayrağı göndere çekilsin, en yüksek burca dikilsin!

  Türkiye’nin Bağımsızlık Savaşının Şehitleri olan                                       

  Sevgili Kardeşlerimiz,     

  DENİZ, YUSUF ve HÜSEYİN’in; bugün Yurdumuza ve Ulusumuza anti-emperyalist savaşımda 47 sonra yeniden yol gösteren  mücadelelerini, özverilerini saygı sevgi ve özlemle anıyor; bu şanlı ve kutlu alandaki anmaya katılarak, sesimizi Yurdumuzun her köşesinde gümbür gümbür yansıtacak olan  tüm sorumlu yurttaşlarımızı ve değerli medya mensuplarını saygıyla selamlıyor, ciddi uyarılarımızı halkımıza yansıtmaya çağırıyoruz.                              

  Kahrolsun Amerikan emperyalizmi ve işbirlikçileri!                                    

  Amerika Ortadoğu’dan defol! “Yankee Go Home! ”                                        

  Yaşasın Tam Bağımsız ve Gerçekten Demokratik Türkiye!

  68’liler Birliği Vakfı

  Yönetim Kurulu

   

   

  Kaydet

  Kaydet

  Kaydet

  Kaydet

  Kaydet

  Kaydet

  Kaydet

  Ulusal Bağımsızlık Yürüyüşü 2015

  Ulusal Bağımsızlık Yürüyüşü 2015

  Ulusal Bağımsızlık Yürüyüşü 2015, Afyon'dan İzmir'e 14 günde 22 ilde düzenlenen anma faaliyetleri ile gerçekleştirildi.
  Ulusal Bağımsızlık Yürüyüşü 2001

  Ulusal Bağımsızlık Yürüyüşü 2001

  2001 senesinde düzenlediğimiz Ulusal Bağımsızlık Yürüyüşü hakkındaki, haberler, yazılar, fotoğraflar
  Ergin Konuksever Belgeseli

  Ergin Konuksever Belgeseli

  'Son Süvari', yönetmen Dilşat Zülkadiroğlu'nun gözünden Ergin Konuksever'in hayatını ve 68 hareketine katkılarını anlatıyor.
  All for Joomla All for Webmasters

  68'liler Birliği Vakfı
  Kurabiye sok. No 9 Kat 3
  Beyoğlu, İstanbul / Türkiye

  +90 (212) 243-8624
  +90 (537) 487-7290
  +90 (532) 204-8029

  iletisim@68lilerbirligivakfi.org

  http://www.twitter.com/68liler

  http://www.facebook.com/68lilerbirligivakfi 

  68'lilerin Devrim Andı

  Biz devrimciler olarak...
  Sayımızın azlığına, düşmanın çokluğuna bakmadan,
  bıkmadan, yılmadan, yorulmadan
  TAM BAĞIMSIZ VE GERÇEKTEN DEMOKRATİK TÜRKİYE İÇİN;
  bizi mahvetmek isteyen emperyalizme,
  bizi yutmak isteyen kapitalizme karşı,
  son nefesimize kadar mücadele edeceğimize,
  devrimci şerefimiz üzerine ant içeriz.

  100 TL BAĞIŞ

  100

  TOPLANTILARA KATKI

  100 TL katkınız
  vakfımızın toplantılarına güç katacak.

  Bağış

  500 TL BAĞIŞ

  500

  TANITIMA KATKI

  500 TL katkınız
  vakfımızın tanıtımına güç katacak.

  Bağış

  1000 TL BAĞIŞ

  1000

  ETKİNLİKLERE KATKI

  1000 TL katkınız
  vakfımızın etkinliklerine güç katacak.

  Bağış