İstanbul'un Gerçek Kurtuluş Gününün 92. Yıldönümü Basın Açıklaması

6 EKİM 2015 

Değerli Yazılı ve Görsel Medya Kuruluşlarının Temsilcileri, Değerli Katılımcılar,

24 Temmuz 1923 günü imzalanan Lozan Barışına rağmen İstanbul’daki Düşman İşgalinin fiilen sürdürülmeye kalkışılması üzerine Ankara Hükümeti, “Her ne şekilde olursa olsun Milli Ordu’nun şehre gireceğini” ihtar etmiştir.

Bu ciddi uyarı üzerine Emperyalist işgalciler, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün; "Geldikleri gibi giderler" deyişini doğrulayarak 6 Ekim 1923 günü bu kentten, GELDİKLERİ GİBİ GİTMEK ZORUNDA KALMIŞLARDIR. 

İşgal Kuvvetlerinin, beş yıldır sürdürdükleri işgalin kaldırılarak Dolmabahçe Rıhtımında gerçekleşen çekilmeleri olayı bir dizi önemli sonuçları da peşinden getirmiştir: 

Böylece Emperyalizme karşı Zafer, Ulusumuzun başına bela olan köhnemiş, gerici, işbirlikçi despotik yönetim biçimini de tasfiye etmenin yolunu açmış ve 29 Ekim 1923 günü TBMM’de Cumhuriyet ilan edilmiştir. Ardından İngilizler 17 Kasım 1923 günü Malaya Zırhlısına bindirdikleri artık padişahlık sıfatı kalmayan Vahdettin'i de yanlarında götürmüşlerdir.

Gerçekten de, 9 Eylül 1922 günü İzmir’de Düşman Anadolu'dan savaşılarak denize dökülmüş ve kovulmuştur. 

Ancak Düşmanın güzel yurdumuzun tamamını ve İstanbul’umuzu terk ettiği tarih, İzmir’in Kurtuluşundan, bir yıl bir ay daha sonra; 92 Yıl Önce BUGÜN, yani 6 Ekim 1923 tür. 

Bu önemli mekanda; İstanbul'un Gerçek Kurtuluş Günü olgusunu Sevgili Yurttaşlarımıza, “yurdunu ve ulusunu özünden çok seven yurtseverler olarak önemle hatırlatıyoruz.

ÇÜNKÜ; İstanbul'un kurtuluşunu, düşmanın kovuluşunu, düşmanla işbirliği yapmış, çağdışı işbirlikçi Padişahlık rejiminin çöküşünü kutlamaya; vatanı kurtarmak uğruna seve seve canlarını veren Gazi ve Şehitleri saygıyla anmaya ve onların bıraktığı Ulusal Bağımsızlıkçı mirasa gerçekten sahip çıktığımızı yürekten haykırmaya ve Ulusumuzu bu doğrultuda ayağa kaldırmaya BUGÜN BİLE HALA İHTİYACIMIZ VAR!

ÇÜNKÜ BUGÜN; Düşman’ın işbirlikçileri ile birlikte başka yöntemlerle değişik biçimlerle Yurdumuzun işgal edildiğine, Ulusal İrademize el konulduğuna, sınırlarımızın delindiğine, Bağımsızlığımızın zedelendiğine, Cumhuriyetin ve Demokrasinin temellerinin zorlandığına ve emperyalistlerin istekleri doğrultusunda bir savaşlar dizisine doğru İTİLDİĞİMİZE tanık oluyoruz.

Bütün bu olumsuzluklara AÇIK VE KESİN BİÇİMDE; KARŞI ÇIKIYOR; yurttaşlarımızı uyarıyor, BİRLİKTE mücadeleye çağırıyoruz. Emperyalist GÜÇLERİN ÇIKARLARI için Yurdumuzun ve Ulusumuzun ateşe atılmasına yol açabilecek gelişmelere AÇIKÇA HAYIR DİYORUZ!

6 EKİM 2015 SALI Günü, ULUSAL KURTULUŞ BİLİNCİMİZİ BİLEYEREK, ULUSAL BAĞIMSIZLIK İLKESİNE SIMSIKI SARILARAK, DÜN KOVDUKLARIMIZIN BUGÜN DE KÖLESİ VE İŞBİRLİKÇİSİ OLMAYACAĞIMIZI BİR KEZ DAHA HAYKIRIYOR VE HANGİ SİYASAL DÜŞÜNCEDE OLURSA OLSUNLAR, TÜM HALKIMIZI BU KARŞI DURUŞA KARARLILIKLA KATILMAYA ÇAĞIRIYORUZ!

Değerli yazılı ve görsel medya kuruluşlarını da, bu ulusal konuda uyarıda bulunma ve gerçekleri yansıtma görevinde daha fazla titizlik ve özen içinde bulunmaya çağırıyoruz.

Burada, Tarihe defalarca Tanıklık Etmiş olan Dolmabahçe Rıhtımında; 

Bize, “zincir vurmaya kalkan şaşkınlara” Ulusal Egemenlik ve Bağımsızlığımızdan asla vazgeçmeyeceğimizi İLAN EDİYORUZ. 

TÜRK ULUSUNUN, ÖZVERİ, DAYANIŞMA, CESARET VE KORKUSUZLUĞUNUN DERECESİNİ bir kez daha DÜNYAYA GÖSTERMEYE BİZLERİ mecbur etmemeleri konusunda ONLARI İÇTENLİKLE UYARIYORUZ!…

 

Ulusal Bağımsızlık Yürüyüşü 2015

Ulusal Bağımsızlık Yürüyüşü 2015

Ulusal Bağımsızlık Yürüyüşü 2015, Afyon'dan İzmir'e 14 günde 22 ilde düzenlenen anma faaliyetleri ile gerçekleştirildi.
Ulusal Bağımsızlık Yürüyüşü 2001

Ulusal Bağımsızlık Yürüyüşü 2001

2001 senesinde düzenlediğimiz Ulusal Bağımsızlık Yürüyüşü hakkındaki, haberler, yazılar, fotoğraflar
Ergin Konuksever Belgeseli

Ergin Konuksever Belgeseli

'Son Süvari', yönetmen Dilşat Zülkadiroğlu'nun gözünden Ergin Konuksever'in hayatını ve 68 hareketine katkılarını anlatıyor.
All for Joomla All for Webmasters

68'liler Birliği Vakfı
Kurabiye sok. No 9 Kat 3
Beyoğlu, İstanbul / Türkiye

+90 (212) 243-8624
+90 (537) 487-7290
+90 (532) 204-8029

iletisim@68lilerbirligivakfi.org

http://www.twitter.com/68liler

http://www.facebook.com/68lilerbirligivakfi 

68'lilerin Devrim Andı

Biz devrimciler olarak...
Sayımızın azlığına, düşmanın çokluğuna bakmadan,
bıkmadan, yılmadan, yorulmadan
TAM BAĞIMSIZ VE GERÇEKTEN DEMOKRATİK TÜRKİYE İÇİN;
bizi mahvetmek isteyen emperyalizme,
bizi yutmak isteyen kapitalizme karşı,
son nefesimize kadar mücadele edeceğimize,
devrimci şerefimiz üzerine ant içeriz.

100 TL BAĞIŞ

100

TOPLANTILARA KATKI

100 TL katkınız
vakfımızın toplantılarına güç katacak.

Bağış

500 TL BAĞIŞ

500

TANITIMA KATKI

500 TL katkınız
vakfımızın tanıtımına güç katacak.

Bağış

1000 TL BAĞIŞ

1000

ETKİNLİKLERE KATKI

1000 TL katkınız
vakfımızın etkinliklerine güç katacak.

Bağış