Emperyalist Teröre Karşı Basın Bildirisi 

Bugün 10 Ekim 2015 Cumartesi günü Saat 10.00 sularında Ankara Gar’ının önünde toplanan Barış konulu yürüyüşün katılımcılarının arasında iki bomba patlatıldığını üzüntüyle öğrendik.

Olayın anti-demokratik, insanlık dışı yanına, bu derece büyük bir saldırının sonunda yiten canlara, çekilen acılara karşı olmamak mümkün değildir. Bu olayı şiddetle protesto ediyor ve gerçek(!) faillerin yakalanıp hakkettikleri cezalara çarptırılmalarını yürekten talep ediyoruz.

Taleplerimiz, insanlık ve yurttaşlık görevlerimizin yerine getirilmesi açısından  bir borçtur.

Ancak, hepimizin bildiği bir dizi başka gerçeklerle de yüzyüzeyiz. Yurdumuz ve Bölgemiz yaklaşık 300 yıldır sömürgeci ve emperyalist devletlerin uzun erimli planları uyarınca  sürdürdükleri çeşitli faaliyetlerin hedefi olarak sürekli yıkımları, altüst oluşları, savaşları, kıyımları yaşayarak acı çekmektedir.

İnsanların çektikleri çilelerin nedenleri bilinirken, soyut teröre lanet bildirilerinin hiçbir derde deva olmadığı da bir gerçektir.

O zaman yaşananlara doğru teşhis koymak devrimci tutum gereğidir.

2002 den 2015 yılının Temmuzuna kadar, AKP İktidarının emperyalist telkinlerle sürdürdüğü sözde açılım politikası gereği eli ayağı bağlanıp hareketsiz hedef haline getirilmiş; yapmaları gereken görevleri çıkarılan yasa ve yönetmeliklerle engellenmiş olan TSK ve Güvenlik güçleri bölgede adeta sığıntı durumuna düşürülmüş idi. Sonra bildiğimiz değişimle bu güçler görevlerini yapma iradesini kabul ettirerek kışlalarından çıkarak etkinleşerek emperyalizmin, eğittiği, donattığı, istihbarat, cesaret, moral ve destek verdiği teröristlere karşı mücadeleye yeniden başladılar.

Kısa zamanda, teröristler savaşta yenilgiye ve  acze düştüler.       ABD’li büyük şef Obama bile araya girdi:”Bunlar bizim kara kuvvetlerimiz” diyerek PKK nın Suriye kolu olarak tanımlanan aslında ta kendisi olan teröristleri, bunları korumaya kalktı.

Bu gelişme, ABD-AB Emperyalizmi ile Yerli  İşbirlikçilerin silahlı kolları olan,  etnik milliyetçi ya da dinsel gerici eşkiyaların Büyük Ortadoğu Projesi içindeki konumunu ve etkisini bozan bir sonuç yaratmıştır.

Durumu lehe çevirecek ve Suriye Üzerinden bölgeye şekil verme planına devam etmek için Türkiye üzerine yeni baskılar yaratmaya çalışırken, Rusya Federasyonu’nun Ortadoğu’da yaratılacak fiili durumlara izin vermeyeceği ve özellikle Suriye’yi savunmasız bırakmayacağını bildirerek, askeri harekatla bu savını doğrulaması karşısında, emperyalist cephe  durmak zorunda kaldı.

Bugüne kadar elde ettikleri kazanımları terketmeye yanaşmamaları ve bir karşı atak yapmaya kalkmaları bekleniyordu.

Net sonuç vermeyen 7 Haziran 2015 seçimlerine giderken kullandıkları yöntemi, bir kez daha denemeye karar verdiler. Bir sivil gruba karşı Suruç’ta bomba kullanarak HDP’nin adı etrafında bir mağduriyet yaratıp,  bölücü partinin oylarını yükseltme yöntemi daha kapsamlı, daha şiddetli bir bombalama ile yeniden sahneye konuldu.

Bugün uygulanan bu plandı.

Ne kadar etnik milliyetçiliğe kapılanmış  solcu var ise hepsi birden “insan hakları-demokrasi” naraları ile yollara düştüler. Bu plan ile TSK’yı frenleyecek ve  PKK’ ya karşı olumsuzlaşan Kürt kökenli yurttaş tutumu da  yeniden eski mecrasına çevrilecekti.

Acaba öyle mi olacak? Bunu göreceğiz.

Bir İlkçağ  filozofu, “AYNI SUDA İKİ KEZ YIKANILAMAZ!” der. Bakalım Türkiye Kamuoyu ve insanlarımız bu planı ikinci kez yutacaklar mı?

Bu olayı biz özetle şöyle görüyoruz: Türkiye’yi bombalarla yeniden dizayn etme ve eski rotasına sokma çabası! Ama yetmeyecek!

ABD-AB Emperyalizmi destekli etnik milliyetçi saldırganlığı etkisizleştirip yıldıran, “TSK’nın Akıllı Bombalarına” karşı Emperyalizmin sadece Sivilleri hedef alan “Sözde Kurnaz Özde Hain Bombaları” kullanımı ile Yurdumuz ve Ulusumuz yeniden teslim alınamayacaktır.

Bugünkü koşullarda     bu bombalama olayına gerçekten gereksinim duyan tarafın, Emperyalizm ve yerli işbirlikçileri olduğu çok açıktır. Sevgili Yurttaşlarımızın duyduğu acı, öfke ve nefreti yanlış yönlere sevk etmek isteyenlere değil, gerçek faillere yöneltecek sağduyuya sahip olduğuna inanıyoruz!

Olayda; Bölücü İşbirlikçilerin temsilcisi siyasi parti yararına seçimlerde yeniden bu kanlı yolla oy toplama kurnazlığının var olup olmadığına öncelikle bakmalısınız!

Yurttaşlarımızın,    içinden geçtiğimiz bu tarihsel dönemi de gözeterek, sonuçta bu işin arkasında gerçekten Emperyalistlerin ve yerli İşbirlikçilerinin olduğu gerçeğini kavramalarını;

Esas meselenin;        

TAM BAĞIMSIZ VE GERÇEKTEN DEMOKRATİK BİR TÜRKİYE’NİN YARATILMASI OLDUĞUNU ve bunun için;

TERÖRLE PARÇALANMAYA KARŞI ULUSAL BİRLİK,

ABD-AB EMPERYALİZMİNE KARŞI GENEL DİRENİŞ ANLAYIŞIYLA

ULUSAL ÇAPTA BİR SEFERBERLİĞE KALKIŞMAMIZIN GEREKTİĞİNİ SÖYLÜYOR VE TÜM YURTTAŞLARI GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ.

Yurttaşlarımız bu önemli kararlarını çok geciktirmeden oluşturmaları gerektiğini önemle  dikkatlerine sunuyoruz.

Saygı, sevgi ve dostlukla,

68LİLER BİRLİĞİ VAKFI YÖNETİM KURULU

Ulusal Bağımsızlık Yürüyüşü 2015

Ulusal Bağımsızlık Yürüyüşü 2015

Ulusal Bağımsızlık Yürüyüşü 2015, Afyon'dan İzmir'e 14 günde 22 ilde düzenlenen anma faaliyetleri ile gerçekleştirildi.
Ulusal Bağımsızlık Yürüyüşü 2001

Ulusal Bağımsızlık Yürüyüşü 2001

2001 senesinde düzenlediğimiz Ulusal Bağımsızlık Yürüyüşü hakkındaki, haberler, yazılar, fotoğraflar
Ergin Konuksever Belgeseli

Ergin Konuksever Belgeseli

'Son Süvari', yönetmen Dilşat Zülkadiroğlu'nun gözünden Ergin Konuksever'in hayatını ve 68 hareketine katkılarını anlatıyor.
All for Joomla All for Webmasters

68'liler Birliği Vakfı
Kurabiye sok. No 9 Kat 3
Beyoğlu, İstanbul / Türkiye

+90 (212) 243-8624
+90 (537) 487-7290
+90 (532) 204-8029

iletisim@68lilerbirligivakfi.org

http://www.twitter.com/68liler

http://www.facebook.com/68lilerbirligivakfi 

68'lilerin Devrim Andı

Biz devrimciler olarak...
Sayımızın azlığına, düşmanın çokluğuna bakmadan,
bıkmadan, yılmadan, yorulmadan
TAM BAĞIMSIZ VE GERÇEKTEN DEMOKRATİK TÜRKİYE İÇİN;
bizi mahvetmek isteyen emperyalizme,
bizi yutmak isteyen kapitalizme karşı,
son nefesimize kadar mücadele edeceğimize,
devrimci şerefimiz üzerine ant içeriz.

100 TL BAĞIŞ

100

TOPLANTILARA KATKI

100 TL katkınız
vakfımızın toplantılarına güç katacak.

Bağış

500 TL BAĞIŞ

500

TANITIMA KATKI

500 TL katkınız
vakfımızın tanıtımına güç katacak.

Bağış

1000 TL BAĞIŞ

1000

ETKİNLİKLERE KATKI

1000 TL katkınız
vakfımızın etkinliklerine güç katacak.

Bağış