Haberler Arşiv 2015


İMZA GÜNÜ
Tüyap Kitap Fuarı'ndaErgin Konuksever ile imza günü

Tüyap Kitap Fuarı'nda
Ergin Konuksever ile imza günü

'68 kuşağının tüm ünlü ve önemli anlarını günümüze aktaran, dönemin değerli fotoğrafçı ve gazetecisi Ergin Konuksever'in yaşam öyküsünü içeren 'Son Süvari' belgeselini, sanatçımız 14.11.2015 Cumartesi günü TÜYAP Kitap Fuarı'nda imzaladı.

SAAT : 14.00
SALON : 4
STAND : 4210

Devamı

FUAR
Tüyap Kitap Fuarı'nda Söyleşi:'Emperyalizm çağında ulusal sorun veTürkiye'de etnik ayrılıkçılık

Tüyap Kitap Fuarı'nda Söyleşi:
'Emperyalizm çağında ulusal sorun ve
Türkiye'de etnik ayrılıkçılık

8 KASIM PAZAR

MARMARA SALONU 19.00-19.45

SÖYLEŞİ :Emperyalizm çağında ulusal sorun ve Türkiye'de etnik ayrılıkçılık

YÖNETEN : Mustafa ZÜLKADİROĞLU
Konuşmacılar Arslan KILIÇ (Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı, 68'liler Birliği Vakfı Yürütme Kurulu Üyesi) Ahmet YILDIZ (Yazar)

Düzenleyen: 68’liler Birliği Vakfı
ANMA
Bugün 10 Kasım!

Bugün 10 Kasım!

Yurdumuzu kurtaran; ulusumuzu var eden; kul değil yurttaş olabilmemizin yolunu açan; kim ve ne olduğumuzu anlamamızın ve dünyaya ne için geldiğimizin farkına varmamızın yollarını açan, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kişisel yaşamının sona erdiği gün!

Ever, yaslıyız!

Ancak dünya dönüyor… Bizlere bıraktığı ve çoğunun kıymetini kaybedince ve/veya durumumuz tehlikeye düşünce fark ettiğimiz bir yaşam tarzı, bir devlet düzeni, dirlik düzenlik içinde yaşama umudunu veren bir miras vardı.

Devamı

TV PROGRAMI
'SON SÜVARİ'Fotoğrafçı Ergin Konuksever Belgeseli9 Kasım'da Ulusal Kanal'da

'SON SÜVARİ'
Fotoğrafçı Ergin Konuksever Belgeseli
9 Kasım'da Ulusal Kanal'da


''SON SÜVARİ'' 68'in Devrimci Gazeteci-Fotoğrafçısı Ergin Konuksever'in; 60'lardan günümüze dönemi anlatan fotoğrafları eşliğinde hazırlanan bu belgeseli izleyin, kaçırmayın.

Belgesel, 09.11.2015 Pazartesi saat:22.50'de Ulusal Kanal TV de.
TV PROGRAMI
'SON SÜVARİ'nin tanıtımıUlusal Kanal'da

'SON SÜVARİ'nin tanıtımı
Ulusal Kanal'da

Çektiği fotoğraflar ve yaptığı röportajlarla Türkiye'nin yakın tarihine ışık tutan usta gazeteci Ergin Konuksever'in yaşamı 'SON SÜVARİ: Bir Gazeteci, Bir İnsan' başlığı ile belgesel oldu.

Belgeselin yapımını, belgeselin yönetmeni Dilşat Zulkadiroğlu, Ulusal Kanal'a anlattı.


Cumhuriyetimizin 92. yılı Kutlu Olsun!

Cumhuriyetimizin
92. yılı Kutlu Olsun!

Batı Emperyalizminin deyimiyle, “Hasta Adam”ın mirasını bölüşme amaçlı yüzlerce yıllık planların sonuncusu, 1. Emperyalist Paylaşım Savaşı öncesi hazırlanmış ve Osmanlı Devleti’ni paylaşmakta kararlı olan Rus Çarlığı, Fransa ve İngiliz İmparatorluğu’nun zorlamasıyla Osmanlı Devleti, Almanya’nın yanında savaşa girdi ve savaş bilindiği gibi Almanya ve müttefiklerinin acı mağlubiyeti ile bitti.

30 Ekim 1918 Mondros Mütarekesi aslında tam bir teslim belgesiydi. Ancak bunu kabul etmeyecek bir öz taşıyan; Yurdu “Halife Padişahın mülkü” değil, Vatan olarak gören yurtseverler ve başlarında savaşın mağlup edilememiş genç Komutanı Mustafa Kemal Paşa vardı.

O’nun azim ve iradesi, bilinçli, yol göstericiliği vatanın dört bir yanında paylaşılmayı ve yok edilmeyi reddeden kahramanları onun etrafında kurtuluş yolunda birleştirdi. Tüm ihanetlere, hain saldırılara karşı milli kurtuluş savaşımına ve oradan milletleşme yoluna giren Türkiye halkı çok zor koşullarda, emsalsiz fedakarlıklarla Ulusal Kurtuluş Savaşını kazandı.

Devamı

BULUŞMA
**Güz Buluşması 2015***Cengiz Kayıtmezer'iAnma Programı

**Güz Buluşması 2015***
Cengiz Kayıtmezer'i
Anma Programı

Sevgili Arkadaşımız Av. Cengiz Kayıtmazer'i anmak için buluşuyoruz. Birlik ve dayanışma yemeğimize onur vermenizi dileriz.

Yönetim Kuruluı Adına
Av. Namık Kemal Boya

30 Ekim 2015 saat: 19:00-23:30
ADEN OTELİ Kadıköy, İstanbul (İskele karşısı)
İletişim: 0537-487-7290
Vakıf: 0212 243-8624

Cengiz Kayıtmazer

Devamı

VEFAT
Eski THKO’lu, ODTÜ’lü Devrimci Arkadaşımız GÜLAY ÖZDEŞ Yaşama veda etmiştir.

Eski THKO’lu, ODTÜ’lü
Devrimci Arkadaşımız GÜLAY ÖZDEŞ
Yaşama veda etmiştir.

ACI KAYBIMIZ
Eski THKO’lu , ODTÜ’lü Devrimci Arkadaşımız
GÜLAY ÖZDEŞ
Yaşama veda etmiştir.
Cenazesi 21.Ekim 2015 Çarşamba günü saat 14.30’da Karacaahmet Cemevinde yapılacak törenden sonra sonsuzluğa uğurlanacaktır.
Eş, dost, akraba ve 68’liler topluluğuna başsağlığı dileriz.

68’LİLER BİRLİĞİ VAKFI
YÖNETİM KURULU

Sevim Onursal ve Gülay Özdeş Fotoğrafta soldan sağa: Sevim Onursal ve Gülay Özdeş
BASIN BİLDİRİSİ
Emperyalist Teröre karşı Basın Bildirisi

Emperyalist Teröre
karşı
Basın Bildirisi

Bugün 10 Ekim 2015 Cumartesi günü Saat 10.00 sularında Ankara Gar’ının önünde toplanan Barış konulu yürüyüşün katılımcılarının arasında iki bomba patlatıldığını üzüntüyle öğrendik.

Olayın anti-demokratik, insanlık dışı yanına, bu derece büyük bir saldırının sonunda yiten canlara, çekilen acılara karşı olmamak mümkün değildir. Bu olayı şiddetle protesto ediyor ve gerçek(!) faillerin yakalanıp hakkettikleri cezalara çarptırılmalarını yürekten talep ediyoruz.

Taleplerimiz, insanlık ve yurttaşlık görevlerimizin yerine getirilmesi açısından bir borçtur.

Ancak, hepimizin bildiği bir dizi başka gerçeklerle de yüzyüzeyiz. Yurdumuz ve Bölgemiz yaklaşık 300 yıldır sömürgeci ve emperyalist devletlerin uzun erimli planları uyarınca sürdürdükleri çeşitli faaliyetlerin hedefi olarak sürekli yıkımları, altüst oluşları, savaşları, kıyımları yaşayarak acı çekmektedir.

Devamı

FİLM GÖSTERİMİ
Ergin Konuksever Belgeseli'SON SÜVARİ'nin ilk gösterimi17 Ekim'de CKM'de

Ergin Konuksever Belgeseli
'SON SÜVARİ'nin ilk gösterimi
17 Ekim'de CKM'de

68'lilerin ağabeyi gazeteci ve fotoğrafçı Ergin Konuksever'in tanıklıklarını ve hayatını konu alan belgesel filmi 'SON SÜVARİ'nin ilk gösterimi 17 Ekim 2015 Cumartesi günü Caddebostan Kültür Merkezi'nde yapılacak. Yönetmenliğini Dilşat Zülkadiroğlu'nun yaptığı belgeselin gösterimi öncesinde 18:00'de bir kokteyl verilecektir. Filmin gösterimi 19:30'da başlayacaktır.

Devamı

VEFAT
Levent Kırca’yı hep saygıyla ve şükranla anacağız

Levent Kırca’yı
hep saygıyla ve şükranla
anacağız

Usta tiyatrocu,
Cumhuriyet sanatçısı,
Başı dik aydın örneği
Levent Kırca’yı hep saygıyla ve şükranla anacağız

12 Ekim 2015
Milyonların sevgilisi Levent Kırca’yı yitirdik.

Levent Kırca’nın ölümü tam anlamıyla bir “erken ölüm” ölümdür. Çükü sanatçı ve aydın olarak halkımıza sunacağı daha çok şey vardı ve Levent Kırca, son yıllarda kendisinin defalarca belirttiği ve eylemleri ile de kanıtladığı gibi, yaşamının geri kalan bölümünü tamamen ulusuna yapacağı bu hizmetlere ayırmıştı.
Levent Kırca’nın usta sanatçılığına milyonlar tanıktır. Ama o aynı zamanda ulusumuza, AKP gericiliğine karşı mücadelede militan bir Cumhuriyet aydını ve Ergenekon, Balyoz adlarıyla anılan büyük tertipler konusunda başı dik bir yurtsever aydın olduğunu da gösterdi.

Onu her zaman 67 yıllık yaşamına sığdırdığı bu büyük hizmetler ve örnek aydın tutumu ile anacağız.

Ulusumuza, Kırca sevenlerine, üyesi olduğu Vatan Partisi camiasına ve ailesine baş sağlığı diliyoruz.

68’liler Birliği Vakfı
Yönetim kurulu
BASIN BİLDİRİSİ
Basın Özgürlüğü, HalkınHaber Alma Özgürlüğüdür

Basın Özgürlüğü,
Halkın
Haber Alma Özgürlüğüdür

Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül, 27 Kasım günü, geçtiğimiz Mayıs ayında yayınladıkları “MİT Tırları” nedeniyle tutuklandılar.

Bilindiği gibi, Suriye’deki meşru ve antiemperyalist Esad yönetimine karşı savaşan CIA denetimindeki yobaz çetelerine Türkiye’den silah, mühimmat ve erzak taşıyan tırlar, 19 Ocak 2014’te Adana’da güvenlik güçlerince durdurulup taşıdıkları yükler tespit edilmişti.

Bu tır operasyonunda aynı zamanda, silah taşıyan tırların ve yüklerini oluşturan silahların MİT tarafından gönderildiği ortaya çıkmıştı.

Devamı

VEFAT
19 Şubat 1972'de çatışmada yaralanıpbacağını kaybeden arkadaşımızAv. Hüseyin Özkan'ı yitirdik

19 Şubat 1972'de çatışmada yaralanıp
bacağını kaybeden arkadaşımız
Av. Hüseyin Özkan'ı yitirdik

Bugün 9 Ekim 2015 günü saat 09.30 da; İ.Ü.Hukuk Fakültesi Öğrencisi, 68li arkadaşımız Av.Hüseyin Özkan’ı yitirdik.

Mahir Çayan ile birlikte Maltepe Askeri Tutukevi’nden kaçan THKP-C liderlerinden Ulaş Bardakçı, 19 Şubat 1972′de Arnavutköy’de saklandığı bir evde sabaha doğru kuşatıldı. Teslim olmayarak direndi. Sabah saat 06.00 sularında polis baskını sırasında henüz 25 yaşındayken vurularak katledildi.

Aynı gün sabaha karşı Fındıkzade’de Tevfîk Fikret Sokak’ta bulunan Kısmet apartmanına saat 03.00′de baskın düzenleyen kolluk kuvvetleri kuşatılan devrimcilere teslim olmaları için çağrı yaptı.. Devrimcilerle güvenlik kuvvetleri arasında çıkan çatışmada Maltepe Askerî Tutukevi’nden kaçan Ziya Yılmaz ile evde bulunan; şu anda Vakfımız Üyesi olan Osman Cavit İyigün ile Hüseyin Özkan, Safiye Özkan, Şerafettin Serdar ve Lâle Dedealp yaralı yakalandılar.

Devamı

YÜRÜYÜŞ
İstanbul’un gerçek kurtuluşunu 6 Ekim 2015 günü Dolmabahçe’de kutluyoruz.

İstanbul’un gerçek kurtuluşunu
6 Ekim 2015 günü
Dolmabahçe’de kutluyoruz.

İstanbul, 5 Ekim 2015

DEĞERLİ YAZILI VE GÖRSEL MEDYA TEMSİLCİLERİNE ÇAĞRI

6 Ekim 2015 Günü Saat 16.00 da, İTÜ Gümüşsuyu Kampusu önünde Türk Bayrakları ve katılımcı ve destekçi Kuruluşların Flamaları ile toplanılacaktır.

En Önde, "İstanbul'un Gerçek Kurtuluş Gününü Kutluyoruz" Pankartı olmak üzere Gümüşsuyu'ndan Dolmabahçe Rıhtımına yürüyecektir. Kurtuluş Savaşı ve Bağımsızlık Şehitleri ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk için saygı duruşu sonrasında İstiklal Marşımız okunacaktır.

Dolmabahçe rıhtımda Kitlesel Basın açıklaması 68liler Birliği Vakfı Başkanı tarafından yapılacaktır.

Basın açıklamasından sonra, Katılımcı, Kuruluş Temsilcilerinden dileyenlere kısa birer söz verilerek günün önemi daha kapsamlı ve etkin biçimde vurgulanmaya çalışılacaktır.

Devamı

BİLDİRGE
Ulusal Bağımsızlık Yürüyüşü2015Sonuç Bildirgesi

Ulusal Bağımsızlık Yürüyüşü
2015
Sonuç Bildirgesi

Emperyalizm ve işbirlikçileri Anadolu topraklarında bir kez daha perişan ve yok olacaktır!

Başında ABD’nin bulunduğu Batılı emperyalistler, “Küreselleşme” adını verdikleri gerici programı dünyaya dayattıkları günden bu yana, milli devletleri parçalamayı temel hedef haline getirdiler. Bu amaçla başta bölgemizde olmak üzere, ezilen ve gelişmekte olan ülkelerde etnik ve mezhepsel terör örgütlediler ve kışkırttılar.

Ülkemiz Türkiye 25 yıldır Batılı emperyalistlerin piyon örgütler kanalıyla bu oyunun sahnelendiği ülkelerden biri durumundadır. Ülkemize 2. Dünya Savaşı sonrasında NATO’suyla, askeri üsleriyle, ikili anlaşmalarıyla yeniden dalan Batı emperyalizmi, bir yandan ekonomik sömürgeleşmeyi dayatırken, diğer yandan da uniter devlet yapısını ve ulusal bütünlüğü parçalama programı yürüttüler.

Devamı

PANEL
Ulusal Bağımsızlık YürüyüşüAkşehir’de“Bağımsızlık, Birlik, Kardeşlik, Barış” Paneli

Ulusal Bağımsızlık Yürüyüşü
Akşehir’de
“Bağımsızlık, Birlik, Kardeşlik, Barış” Paneli

Ulusal Bağımsızlık Savaşımızın Zafer etabı
Büyük Taarruz'un 93. yıldönümünde
"Afyon’dan İzmir’e Ulusal bağımsızlık Yürüyüşü”nün
ilk durağı Akşehir’de
“Bağımsızlık-Birlik-Kardeşlik-Barış” Paneli

1) HÜSNÜ BOZKURT
(CHP Konya Milletvekili)

2) Prof. Dr. KÜRŞAT YILDIZ
(TÜMÖD İstanbul Şube Başkanı

3) Yöneten: NAMIK KEMAL BOYA
(68’liler Birliği Vakfı Başkanı)

TARİH : 25 Ağustos 2015 Salı
YER : AKM (Akşehir Kültür Merkezi)
SAAT : 15.00
BASIN TOPLANTISI
Ulusal Bağımsızlık Yürüyüşü2015Basın Toplantısı

Ulusal Bağımsızlık Yürüyüşü
2015
Basın Toplantısı

●Emperyalizme karşı Direniş,
●Bölünmeye karşı Birlik,
●Etnik ve Mezhepsel teröre karşı Barış ve Kardeşlik
●Tefeci ve Sadaka ekonomisine karşı İş ve Ekmek


için düzenlediğimiz
“Afyon’dan İzmir’e Ulusal Bağımsızlık Yürüyüşü”nü
bir basın toplantısı ile tanıttık.

UBY2015-Basın Bildirisi
Madımak ve Başbağlar2 TemmuzHepimizin Acısı

Madımak ve Başbağlar
2 Temmuz
Hepimizin Acısı

68'liler - Madımak ve Başbağlar Anma Töreni
TV PROGRAMI
Ulusal Kanal'daKonuşa Konuşa programında, '68'liler ve Tanıkları'

Ulusal Kanal'da
Konuşa Konuşa programında,
'68'liler ve Tanıkları'


Ulusal Kanal'da Konuşa Konuşaprogramında, '68'liler ve Tanıkları' olarak Vakfımızın Genel Sekreteri Mustafa Zulkadiroğlu, Devrimci Gazeteci-Fotoğrafçı Ergin Konuksever ve Kazım Kolcuoğlu, 6 Mayıs 1972 idamlarını anıyor.

06.05.2015 Pazartesi saat: 21:00'de Ulusal Kanal TV


 

Ulusal Bağımsızlık Yürüyüşü 2015

Ulusal Bağımsızlık Yürüyüşü 2015

Ulusal Bağımsızlık Yürüyüşü 2015, Afyon'dan İzmir'e 14 günde 22 ilde düzenlenen anma faaliyetleri ile gerçekleştirildi.
Ulusal Bağımsızlık Yürüyüşü 2001

Ulusal Bağımsızlık Yürüyüşü 2001

2001 senesinde düzenlediğimiz Ulusal Bağımsızlık Yürüyüşü hakkındaki, haberler, yazılar, fotoğraflar
Ergin Konuksever Belgeseli

Ergin Konuksever Belgeseli

'Son Süvari', yönetmen Dilşat Zülkadiroğlu'nun gözünden Ergin Konuksever'in hayatını ve 68 hareketine katkılarını anlatıyor.
All for Joomla All for Webmasters

68'liler Birliği Vakfı
Kurabiye sok. No 9 Kat 3
Beyoğlu, İstanbul / Türkiye

+90 (212) 243-8624
+90 (537) 487-7290
+90 (532) 204-8029

iletisim@68lilerbirligivakfi.org

http://www.twitter.com/68liler

http://www.facebook.com/68lilerbirligivakfi 

68'lilerin Devrim Andı

Biz devrimciler olarak...
Sayımızın azlığına, düşmanın çokluğuna bakmadan,
bıkmadan, yılmadan, yorulmadan
TAM BAĞIMSIZ VE GERÇEKTEN DEMOKRATİK TÜRKİYE İÇİN;
bizi mahvetmek isteyen emperyalizme,
bizi yutmak isteyen kapitalizme karşı,
son nefesimize kadar mücadele edeceğimize,
devrimci şerefimiz üzerine ant içeriz.

100 TL BAĞIŞ

100

TOPLANTILARA KATKI

100 TL katkınız
vakfımızın toplantılarına güç katacak.

Bağış

500 TL BAĞIŞ

500

TANITIMA KATKI

500 TL katkınız
vakfımızın tanıtımına güç katacak.

Bağış

1000 TL BAĞIŞ

1000

ETKİNLİKLERE KATKI

1000 TL katkınız
vakfımızın etkinliklerine güç katacak.

Bağış