Cumhuriyetimizin 92. Kuruluş Yılı Kutlu Olsun!


29 EKİM 2015

Batı Emperyalizminin  deyimiyle, “Hasta Adam”ın mirasını bölüşme amaçlı yüzlerce yıllık planların  sonuncusu, 1. Emperyalist Paylaşım Savaşı öncesi hazırlanmış ve Osmanlı Devleti’ni  paylaşmakta kararlı olan Rus Çarlığı, Fransa ve İngiliz İmparatorluğu’nun zorlamasıyla Osmanlı Devleti, Almanya’nın yanında savaşa girdi ve savaş bilindiği gibi Almanya ve müttefiklerinin acı mağlubiyeti ile bitti.

30 Ekim 1918 Mondros Mütarekesi aslında tam bir teslim belgesiydi. Ancak bunu kabul etmeyecek bir  öz taşıyan;Yurdu “Halife Padişahın mülkü” değil, Vatan olarak gören  yurtseverler ve başlarında savaşın mağlup edilememiş genç Komutanı Mustafa Kemal Paşa vardı.

O’nun azim ve iradesi, bilinçli, yol göstericiliği vatanın dört bir yanında paylaşılmayı ve yok edilmeyi reddeden kahramanları onun etrafında kurtuluş yolunda birleştirdi. Tüm ihanetlere, hain saldırılara karşı milli kurtuluş savaşımına ve oradan milletleşme yoluna giren Türkiye halkı çok zor koşullarda, emsalsiz fedakarlıklarla Ulusal Kurtuluş Savaşını kazandı.  İnönü’ler, Sakarya’lar’da durdurulan düşman; Büyük Taarruz’da dağıtıldı, Dumlupınar’da kuşatıldı, teslim alındı; kalanlar süvarilerimizin önüsıra kaçarak Anadolu’yu terkettiler.

Onları kışkırtan, destekleyen, silahlandıranlar; Dünya Savaşının galipleri, ancak Anadolu İhtilali karşısında savaşın yenikleri olarak, Osmanlı’dan alıştıkları üzere zaferi masada kazanmaya kalktılar. Ama, “Bu Türkler, o Osmanlılardan biraz farklıydılar!”

24 Temmuz 1923 Lozan Barışı, Kurtuluş Savaşının galiplerinin de zaferi oldu. Bu dersi hiç unutmadık, unutmamalıyız. Zaferi kazanalar barışı dikte eder; mağluplar değil!.

6 Ekim 1923 de sonuncu düşman askeri de İstanbul’u ve yurdumuzu terkettiğinde  geriye yapılacak bir şey daha kalmıştı.

CUMHURİYET’İN İLANI!

Mustafa Kemal’in öngörüsüne, zekasına, bilgisine, iradesine ve insanları yurt ve ulus davasında bir fikre kazanma, mücadeleye sokma ve sonuç alma yeteneğine kim dayanabilmiş ki! Meclisteki gerici, padişahçı, fırsatçılar mı dayanabileceklerdi! Doğal olarak, Savaşı yöneten Meclis, Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak Cumhuriyet’i ilan eden merci oldu.

29 Ekim 1923 günü ilan edilen Cumhuriyet ve onun Yönetim Organı olan TBMM Cumhuriyeti ilan ederek, kulluğa son vererek, Yurttaşlığın ve Ulus Devletin önünü açmış, temellerini atmıştır. Geçmişten bugüne bu nitelikleri yok etmeye, dönüştürmeye çalışanların çabaları ve çıkardıkları sesler;

 büyük Şair Nazım Hikmet’in dediği gibi;…”çakalların ulumasından..” başka bir şey değildir.

Biz Cumhuriyet Çocukları olarak; Cumhuriyetimizi  ne yıktırırız, ne geriye dönüştürülmesine izin veriririz. Cumhuriyet’imizin varacağı istasyon, Atatürk’ün koyduğu ilke ve hedeflere uygun bir istasyon olacaktır.

O istasyonda; Tam Bağımsızlık ve  Gerçek Demokrasi; Laiklik ve Aydınlanma; Kamucu , Halkçı bir İktisat anlayışı ve uygulaması; parçalatılmayacak ve gericileştirilmeyecek, çağın aşan bir Hukuk Devleti ve bir Ulus Devlet; Yurdu ve Ulusu için her alanda özveri yarışında olan,“Kullaştırılamayacak Yurttaşların” elbirliği ile kuracağı daha ileri , daha gönençli;  bölgesinde dosta güven ve emperyalist düşmanlara korku veren, gücünü Halkından ve Devrimci tarihi köklerinden alan;mazlumları ezmeyen ve ezdirmeyen gerçek bir Cumhuriyet yaratılacak ve sonsuza kadar yaşayacaktır.

Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti ve onu kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Silah Arkadaşları, Kahraman Ordumuz ve Kurtuluşun önünü açan ve Kuruluşu destekleyen Reddi İlhakçılar; Müdafaa-ı Hukukçular, Kuvvayı Milliyeciler ve Yüce Gönüllü, Özverisi sınırsız Türk Milleti!

Yaşasın, Cumhuriyetimizi çağı yakalama ve aşma yarışında her alanda donatanlar, geliştirenler, insanlarımıza tarımda, sanayiide, bilişimde, bilimde yol gösterenler, yol açanlar, eğitenler;

Yaşasın, karşıdevrimci ve işbirlikçilere, emperyalist uşağı bölücülere karşı Vatan ve Cumhuriyetin devamı uğrunda canlarını, yaşamlarını, özgürlüklerini gözlerini kırpmadan feda edenler.                                           

Yaşasın Birinci ve İkinci Milli Kurtuluş Savaşlarının Kahramanları!

Yaşasın Cumhuriyete kol, kanat gerenler, ona ve onun uğruna can verenler.

Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti

Yaşasın Türk Milleti!

68'liler Birliği Vakfı
Yönetim Kurulu

 

 

 

 

Ulusal Bağımsızlık Yürüyüşü 2015

Ulusal Bağımsızlık Yürüyüşü 2015

Ulusal Bağımsızlık Yürüyüşü 2015, Afyon'dan İzmir'e 14 günde 22 ilde düzenlenen anma faaliyetleri ile gerçekleştirildi.
Ulusal Bağımsızlık Yürüyüşü 2001

Ulusal Bağımsızlık Yürüyüşü 2001

2001 senesinde düzenlediğimiz Ulusal Bağımsızlık Yürüyüşü hakkındaki, haberler, yazılar, fotoğraflar
Ergin Konuksever Belgeseli

Ergin Konuksever Belgeseli

'Son Süvari', yönetmen Dilşat Zülkadiroğlu'nun gözünden Ergin Konuksever'in hayatını ve 68 hareketine katkılarını anlatıyor.
All for Joomla All for Webmasters

68'liler Birliği Vakfı
Kurabiye sok. No 9 Kat 3
Beyoğlu, İstanbul / Türkiye

+90 (212) 243-8624
+90 (537) 487-7290
+90 (532) 204-8029

iletisim@68lilerbirligivakfi.org

http://www.twitter.com/68liler

http://www.facebook.com/68lilerbirligivakfi 

68'lilerin Devrim Andı

Biz devrimciler olarak...
Sayımızın azlığına, düşmanın çokluğuna bakmadan,
bıkmadan, yılmadan, yorulmadan
TAM BAĞIMSIZ VE GERÇEKTEN DEMOKRATİK TÜRKİYE İÇİN;
bizi mahvetmek isteyen emperyalizme,
bizi yutmak isteyen kapitalizme karşı,
son nefesimize kadar mücadele edeceğimize,
devrimci şerefimiz üzerine ant içeriz.